Kitap Özetleri (Montaigne - Denemeler)

            

Yazarı : Michel de Montaigne
Yayınevi : Cem Yayınevi
Çevirmen : Sabahattin Eyüboğlu
Basım Yeri / Tarihi : Haziran/1999
Sayfa Sayısı : 304
KİTAP HAKKINDA
Montaigne, Denemeleri'ne 1572'de başladı. 1581'de Bordeaux Belediye Reisi oldu. Zamanını dini mücadelesinde taassuba kaçmaksızın kralı destekliyordu. İtidali ve bilgeliğinden dolayı herkesten saygı görüyordu. Büyük bir eser olan Denemeler'ini önceleri defterler şeklinde yazdı.
Montaigne, kütüphanelerde eski yazarların eserlerinde beğendiği yerleri, vecizeleri bi deftere kaydederdi. Kendi de bunların üstüne düşündüklerini yazardı. Yazıları, tarih sırasına göre incelenecek olursa düşücesinde bir evrim görülür.

YAZAR HAKKINDA
(1533-1592)
28 Şubat 1533 tarihinde périgord'da doğdu, 13 eylül 1592 tarihinde aynı kentte öldü. katolik inançlarına bağlı varlıklı ve soylu bir ailenin çocuğudur. babasının etkisiyle çok küçük yaşta öğrenim görmeye başladı. 1546 yılında collége de guinne'yi bitirdi. toulouse Üniversitesi'nde hukuk okudu. bir süre bordeaux parlamentosunda danışmanlık, sonra belediye başkanlığı, etat généraux'da milletvekilliği yaptı. almanya ve İtalya'yı gezdi. daha sonra şatosuna çekilerek kendini bütünüyle felsefe ve edebiyata verdi.
Felsefede us ilkelerine dayalı kuşkucu bir yöntemi benimsedi. montaigne biricik yapıtı denemeler (essais) için "ben kitabımı yaptığım kadar da kitabım beni yaptı" der

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !